Magiczne Podróże logo polska

Gdańsk • W Poszukiwaniu Źródła Mocy • Motława





wersja filmowa na kanale Magiczne Podróże:

magiczne podroze you tube redir


Słuchowisko (podcast) jest nieco bardziej rozbudowaną informacją na temat źródła mocy z dodatkowymi dygresjami łączącymi temat w całość.






Motława jest rzeką wypływającą z serca Kociewia przemieszczając się w górnym odcinku jako Szpęgawa przez jeziora i lasy. Po wypłynięciu z Jeziora Rokickiego w Lubiszewie Tczewskim jej nazywa się zmiana na Motława.


Anomalia. Sam początek rzeki ze zmianą nazwy jest zastanawiający i kiedy dostrzegam takie dziwności to rozpoczynam dalsze poszukiwania ☺ Już wpisałem Szkarpawę/Motławę na listę do zbadania i co nieco więcej na temat pojawi się za jakiś czas, na obecnym etapie trwają poszukiwania ciekawostek.



Rzeka ogólnie ma bardzo pozytywną energię, do tego płynie przez dość ciekawy teren i względnie nieskażony chemicznie i energetycznie. Pomaga jej niezbyt zauważalna wielkość, bo dopiero w końcowym odcinku nabiera znaczenia jako rzeka, a tak przypomina nieco większy strumień. Dodatkowo przez to, że omija aglomeracje ludzkie, to jest mniej dostrzegalna. Na odcinku do Tczewa praktycznie nie jest narażona na zanieczyszczenia chemiczne z pól rolniczych, dopiero po minięciu Tczewa sytuacja się zmienia nieco, ale też niezbyt dramatycznie. Przy wejściu do Gdańska jest już połączona z dopływami i ma zmieszane wody z różnymi ciekami wodnymi.



Dlaczego Motława? Skąd pomysł by w rzece upatrywać źródła mocy? Rzeka jako źródło wody jest jednocześnie źródłem życia dla mieszkańców, umożliwia stworzenie osady, wsi i docelowo miasta. Dawne miasta możemy nazywać organicznymi i rola rzeki w nich jest znacząca z wielu powodów od życiowych przez ekonomiczne po obronne. Większość organicznych miast leżą nad rzeką. Łatwo znaleźć tego przykłady: Paryż leży nad Sekwaną, Londyn nad Tamizą, i tak dalej...

Rzeka pod względem energetycznym jako strumień ma w sobie kilka rodzajów energii, możemy je ogólnie określić jako energie życiowe. Gdyby je rozbić na kilka wybranych elementów to były, by kolejno ruch, woda, życie biologiczne w rzece, aktywność ludzi wokół rzeki, aktywność natury nad rzeką.

Gdyby pominąć wszystkie składowe czynniki i zostawić tylko jeden, czyli ruch wody to mamy do czynienia z potężną energią jaką generuje i ruch i woda. Ruch powietrza, czy ruch ognia byłby znacznie różny i jest unikatowego dla każdego z 5 żywiołów. Połączenie ruchu z wybranym elementem tworzy unikatową moc.

Zastosowanie ruchu jak przełożenia energii np. dla turbiny wodnej, czy też gwałtowny wylew w wersji powodziowej jest znany na poziomie fizycznym. Na poziomie energetycznym jest to znacznie bardziej skomplikowane. Nie będę rozwijał dalej metafizyki ruchu wody – ale zainteresowanych odsyłam do lektury z zasobów Feng Shui.


Feng Shui. Termin składa się ze słów wiatr-woda. Jeśli Cię interesuje podstawowa wiedza na temat energii elementów (woda, ogień...), oraz ich połączenia z ruchem to polecam podstawowe wyjaśnienia Feng Shui. Feng Shui ogólnie jest nauką o przepływie energii i jak z nich korzystać w świadomy sposób, jak oddziałują na otoczenie i jak je harmonizować dla swojego pożytku i innych. Nauka powstała na bazie setek lat podpartych praktyką – warto niekiedy skorzystać z dorobku wschodniej cywilizacji zamiast wymyślać koło na nowo ☺ Polecam przynajmniej podstawową wiedzę a nóż się przyda ☺




Motława przynosząc życie do Gdańska była i jest nadal jego epicentrum. Nie wszystkie miasta tak mają i w wielu rzeka zmieniła znacznie swoją rolę. W Gdańsku, czy jest to zauważalne (oczywiste), czy też nie, tak to wygląda.

Taki mały eksperyment dla przykładu – jeśli ktoś jest w Gdańsku (turystycznie, na przechadzce, biznesowo, etc…) to ciekawi mnie ile z tych ludzi idzie na spacer nad Motławę? Pod Żurawia? Na most na Motławie? Albo przejść się Długim Pobrzeżem by popatrzeć na rzekę i otaczający ją krajobraz? ☺ Coś w tym może jest ...? ☺

Gdańsk z punktu widzenia miasta mógł się rozwinąć bardziej, niż inne okoliczne miasta ze względu na dostęp do Motławy i wybudowanego na niej portu morskiego i usadowienie w ten sposób miasta na szlaku handlowym. Epicentrum zarobków miasta i tym samym możliwość jego rozwoju była i jest Motława. Na przestrzeni wieków rozumienie wartości rzeki było jasne i zrozumiałe ze względu na jej istotną rolę.



Pruszcz Gdański. Samo bycie na szlaku handlowym nie było aż tak wystarczające, niech przykładem tego będzie Pruszcz Gdański, który de facto jest protoplastę Gdańska i u swego początku jego znaczenie odgrywało położenie na Szlaku Bursztynowym – ale z braku możliwości stworzenia portu – bagienny Gdańsk zamienił się w centrum handlu a jego pozycja znacznie wzrosła.

Jaką rolę ma dzisiaj Motława? Z punktu komercyjnego każda nieruchomość z nad brzegiem rzeki jest więcej warta, niż ta bez rzeki, dostęp do prywatnej mariny, albo motorówka w garażu wodnym poprawia istotnie samopoczucie. I pewnie… dlaczego nie, korzystając z rzeki powodujemy, że jest bardziej żywa, bardziej doceniana i ma większą witalność.



To co jest robione w wielu miastach, które zamieniają się w martwe to odcinany jest dostęp do rzeki i tym samym do źródła, które stworzyło to miasto. W przypadku Motławy w Gdańsku jest to mieszanka działań – jednak nadal głównym epicentrum miasta jest powiązane z rzeką.

Ogólnie z Motławą nie jest źle, ale mogłoby być lepiej (tak można powiedzieć o wszystkim ☺) Mam na myśli dostępność rzeki. Następnym razem jak będziesz mieć okazję dotknij tafli wody i przywitaj się z rzeką. Zobaczysz w ten sposób, czy jest to proste, czy skomplikowane?

Jednocześnie zapraszam Cię do Gdańska. Jest to arcyciekawe miejsce, które będziemy odkrywać na kanale Magiczne Podróże z czasem w coraz większym stopniu. Nie. Nie jest to sponsorowany film przez miasto Gdańsk ani przez nikogo także bez obaw zapraszam Cię do Gdańska bo uważam że nie można nie poznać tego fantastycznego miasta.

Myśl końcowa. Motława stworzyła Gdańsk i miasto mogło stać się potężne i dobrze prosperować dzięki rzece – pięknie by było gdyby o tym pamiętać – nie zapomnieć i doceniać wartość jaką dawała i daje Motława, a rzeka się odwdzięczy swoją energią i doda miastu witalności.

♦ Film który nazwałem technicznie Ruch na Motławie został zarejestrowany latem 2022 w ciągu 20 minut. Powinno to co nieco zilustrować jaką rolę ma rzeka.





© 2023 Filmy i zdjęcia Piotr Cwiklinski ▲ Magiczne Podróże